23

افزایش قدرت مغز

افزایش قدرت مغز

3راه برای افزایش قدرت مغز و عملکردی بهتر
بیشتر مردم هنگامی که درباره سلامت و درمان سؤالی دارند به دنبال گرفتن راهنمایی و برنامه از پزشک هستند. مدتی پیش یکی از دوستانم با من تماس گرفت و بسیار اضطراب داشت، زمان سفر رویایی او که بالا رفتن از یک کوه بود بسیار نزدیک شده بود و تنها یک ماه مانده بود، اما در تمرینات آماده سازی دچار مشکل شده بود. همین طور که صحبت می کردیم متوجه شدم او تحت فشار و استرس های شخصی به خاطر رفتن از سرکار برای تمرین است. در واقع موانعی که در ذهن او بود از قله ای که می خواست به آن صعود کند بلندتر بود. فرقی ندارد برای یک ماراتن آماده می شوید یا برای کل زندگی برنامه ریزی می کنید، بزرگترین مانع رسیدن به تناسب اندام درون ذهن است. توانایی غلبه بر استرس ارتباط مستقیم با عملکرد ورزشی فرد دارد. وقتی تحت فشار فکری و روانی قرار داریم، سیستم عصبی سمپاتیک در مغز شروع به آزاد کردن هورمون های کورتیزول و انسولین می کند. این هورمون های استرس می تواند باعث تاثیر منفی روی توانایی بدن شوند، افزایش ضربان قلب و فشار خون، تغییر سوخت و ساز بدن و اختلال در خواب از تاثیرات این هورمون ها هستند. در عملکرد ورزشی این اتفاق به کاهش استقامت تعبیر می شود، که روند عملکرد زمانی و بهبود عضلانی را کند می کند. در ارتباط ذهن و بدن، ذهن،خود دارویی بسیار قوی است. بسته به وضعیت روانی که دارید، هم می توانید خود را ضعیف کنید هم می توانید خود را قوی سازید. اگر در تمرینات ورزشی خود دچار مشکل شدید و قادر به انجام درست آنها نیستید، این راه کارهای اثبات شده باعث تقویت قدرت ذهنتان می شود. سیستم پاسخگویی به استرس را خاموش کنید و خود را به سیستم عملکرد مناسب وصل کنید.
از الکل دوری کنید
وقتی استرس و احساسات به اوج خود می رسد برخی به سراغ نوشیدنی های الکلی می روند. هر نوع الکلی که استفاده کنید روی گیرنده های GABA مغز تاثیر می گذارد که باعث تولید یک اثر ضد اضطراب موقت می شود. در مطالعات بالینی مشخص شده‌است که الکل باعث گرفتگی عضلات، درد و کم آبی بدن مي‌شود. یک جزء حیاتی در ریکاوری و بازیابی کسانی که ورزش می کنند افزایش سنتز پروتئین است که پس از ورزش باعث تسهیل در ترمیم و تقویت عضلات می شود. مصرف الکل این سنتز را که باعث ایجاد قدرت و استقامت می شود کاهش می دهد. بهترین کار کنار گذاشتن الکل و نوشیدن آب و استفاده بیشتر از پروتئین هنگام ورزش است.
خواب را یک اولویت قرار دهید
شش بسکتبالیست در تحقیقی که راجع به بدست آوردن زمان برای خواب اضافی تا آنجایی که ممکن است بود شرکت کردند. بعد از گذشت دو هفته که ورزشکاران برنامه خواب را اجرا کردند، عملکرد همه آنها در حرکات سرعتی و پرتاب ها بهتر شده بود. علاوه بر این مزایا،خلق خوی این ورزشکاران نیز بهبود پیدا کرده بود؛همچنین خواب کافی باعث افزایش انرژی و کاهش خستگی در آنها شده بود. یک ساعت مانده به خواب تمام وسائل الکترونیکی را خاموش کنید. میزان مصرف پروتئین خود را افزایش دهید و قبل خواب از مصرف کافئین خودداری کنید تا بتوانید خوابی سالم را تجربه کنید.
استفاده از تمرین تصور و هدایت ذهن
این تمرین تنها مختص به مدیتیشن و یا کلینیک روان شناسان نیست. مطالعات بالینی نشان داده روش مبتنی به ذهن آگاهی به ورزشکاران کمک می کند مهارت های خاص خود را بهبود ببخشند و یا با تجسم نتیجه یک بازی به موفقیت خود در آن کمک کنند. تمرین تصور و هدایت ذهن به ما کمک می کند در زمان حال باقی بمانیم و بتوانیم روی افکار خود کنترل پیدا کنیم. ذهن را مجدد آموزش می دهیم تا بتواند انعطاف پذیر باشد.
پی نوشت :
منبع: سايت كرماني دات كام، تاريخ مراجعه: 1393/9/1.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.