23

سودها و دودها

سودها و دودها

سؤال: سلام امیدوارم حالتون خوب باشه و در پناه خدا سالم و سلامت باشید. بنده یه جوان 24 ساله هستم ساکن تهران و دانشجو کارشناسی. مشکل بنده این هست که از مسایل جنسی زجر می‌برم و نیاز به یک همدم یا همسر موقت دارم اما موانعی سر راه من هست. یکی از این موانع اینه که بنده توان ازدواج دایم رو ندارم در حال حاضر چون هم درس می‌خونم و هم خدمت سربازی نرفتم .و اینکه بنده نمیخوام از راه غیر شرعی با کسی رابطه جنسی بر قرار کنم چون به نظرم آدم به خودش و اعتقاداتش خیانت و بی حرمتی میکنه با این نوع روابط .از کسایی هم شنیدم که خانه های عفاف برای امثال آدم هایی مثل من وجود داره اما بنده با کمی پرس و جو فهمیدم که چنین چیزی صحت نداره. حال می‌خوام بدونم آیا واقعا زنانی هستن که از راه حلال نیاز به همدم داشته باشن؟ که از راه حلال و صیغه موقت باهاشون رابطه برقرار کرد؟ و این‌که چطور می‌توان با انها آشنا شد. لطفا من رو راهنمایی کنید. ممنونم از همه شما.
پاسخ
سلام بر شما
قبل از هر چيز به شما تبريك مي‌گويم كه تصميم داريد گناه نكنيد. با توجه به حساسيت موضوع لازم است نكاتي خدمت شما بيان كنم. قرآن و روايات براي افرادي كه شرايط ازدواج را ندارند راه هايي توصيه كرده اند؛ مانند:
ورزش هاي هوازي( شنا، پياده روي بين تند و آهسته، دوچرخه سواري و كوهنوردي و…)
صبر( مهم ترين آنها روزه گرفتن است)
عفاف ورزيدن ( عفاف چشمي، شنيداري، بويايي، لمسي، تخيلي، و…)
ازدواج مدت‌دار
و….
همه مراجع شيعه مي فرمايند اگر كسي به خاطر نداشتن همسر به گناه بيفتدازدواج ( دائم يا مدت دار) برايش واجب مي شود.
نياز زن و مرد
اگر چه خيلي از افراد احساسي به مسئله ازدواج مدت دار نگاه مي‌كنند و عوامل مختلفي سبب شده اين حكم نزد عرف به خصوص زنان از جايگاهش تنزل پيدا كند ولي در مشاوره هاي كتبي و تلفني كه راحت تر سخنان گفته مي شود مي بينيم كه در موارد زيادي زنان بيوه نيز خواهان اين ازدواج هستند و از آلوده شدن به گناه نفرت دارند و اين راه شرعي را از بين راه هاي ديگر عاقلانه تر و خداپسندانه تر مي دانند. برخي از علل روي آوردن زنان بيوه به اين ازدواج عبارتند از: مشكلات اقتصادي و نداشتن هزينه هاي سنگين و كمرشكن زندگي مانند خوراك، پوشاك، اجاره خانه، نياز عاطفي شديد و رنجور بدون به غم غربت و يا تنهايي مستمر، نياز جنسي، و…..)
برخي از خانم هاي محترم از اين مي ترسند كه با تجويز اين ازدواج همسرانشان هوسران شوند، ولي بايد مانع هوسراني آنها شد نه اين كه درِ حكم خداوند را بست و عده اي نيازمند را محروم كرد. اين كار درست مثل اين است كه به دليل عده اي آشوبگر، علاقه مندان به ورزش فوتبال را از ورزش فوتبال محروم كنيم و در ورزشگاه آزادي را به طور كلي ببنديم
خانمي در پاسخ به سؤالم كه شما به عنوان زن مخالف اين ازدواج نيستي مي گفت: من خودم تا وقتي همسرم در كنارم بود از مخالفان سرسخت اين ازدواج بودم، ولي از وقتي كه از او جدا شده ام سال هاي متمادي مي گذرد و خواستگاري نداشته ام و نيازهايم رفع نمي شود اگر خانمي در شرايط من بود و مخالف بود ان موقع حرفش شنيدني است.
بزرگان دين
ما بايد محدوده و فلسفه اين ازدواج را از كارشناسان دين بپرسيم آنها مي گويند ازدواج مدت دار فلسفه خاصي دارد و براي هوسراني نيست. بنابراين اگر هوسراني كار خود را به دين نسبت داد بدانيد كه دين او را تأييد نمي كند و اين طور نيست كه مجاز بودن يك كار به معناي اين باشد كه تشويق به آن كار هم در كار باشد. بله در كل اگر امر داير باشد بين دو امر مجاز و غيرمجاز، امر مجاز مقدم است و لزوم پيدا مي‌كند.
هشدارها
گفتيم كه اگرچه در شرعي بودن ازدواج مدت دار حرفي نيست ولي بايد در نظر داشت كه مجاز بودن كاري به معناي تشويق هركس با هر شرايطي به آن كار نيست. برخي از زنان بيوه و مردان با روي آوردن به اين ازدواج تنوع طلب مي شوند و شانس يك زندگي زناشويي خوب را از دست مي دهند. مردي كه ياد گرفته از بيرون خود را ارضا كند صفات اخلاقي اجتماعي او مانند تعاون، ايثار، صبر، گذشت و…. در كنار همسرش رشد نمي كند.
جواني مجرد همسايه ما بود. روزي از من سؤالاتي پرسيد. متوجه شدم كه در ضمن مسافركشي گاهي با خانم هايي آشنا مي شود كه نياز به ازدواج مدت موقت دارند و او چندين بار اين ازدواج را تجربه كرده بود. او را از سرازير شهوت برحذر داشتم و گفتم مراقب باش، اين تنوع طلبي اگر چه ممكن است لذت آني داشته باشد ولي شانس آرامش در زندگي زناشويي را از شما مي گيرد. وقتي او ازدواج كرد به چند ماه نكشيد كه همسرش را طلاق داد.
ناچاري
اگر به هر دليلي گير كرده‌ايد بين دو راه ارضاء از راه نامشروع و ازدواج مدت دار، اسلام راه دوم را به شما توصيه مي كند و شما را از گناه به شدت برحذر مي دارد. در اينجا لازم است مراقب باشيد كه درگير روابط عاطفي شديد نشويد. چرا كه مدت دار بودن جزءلاينفك و جدانشدني اين ازدواج است يعني بايد مدام در ذهن مرد و زن، مدت دار بودن اين ازدواج تأكيد شود. افراد زيادي بدون توجه به اين امر درگير روابط عاطفي شديدي شده اند كه بين زمين و آسمان معلقشان كرده است.
جويندگي و يابندگي
همين طور كه در ازدواج دائم بايد سنخيت و تناسب ها رعايت شود در ازدواج مدت دار نيز به اين دقت شود. از نظر اخلاقي هركسي شايستگي همسر بودن هرچند كوتاه مدت را ندارد. برخي از افراد به دليل هوسراني و مراعات نكردن اين تناسب و رعايت نكردن اصول اخلاقي و بهداشتي زناشويي مبتلا به بيماري هاي مختلف جنسي و…مي شوند. از قديم گفته اند جوينده يابنده است. بنابراين بايد گشت و با گفتگو، مورد مناسب را يافت.
زنان و مردان نيازمند محترم هر كجا نمي روند. برخي از موسسه هاي خيريه و محضرها( دفاتر ثبت ازدواج) در اين ازدواج قدم بر مي دارند.
در مصاحبه‌اي كه با يك عاقد داشتم از عاقد پرسيدم شما چرا اين نوع ازدواج ها را ثبت مي كنيد؟
گفت: وقتي ثبت مي‌كنم جلوي خيلي از سوء استفاده ها گرفته مي شود:
خانمي بود كه افراد زيادي را تيغ زده بود و پول زيادي مي‌گرفت به بهانه اين ازدواج ولي چون ادرسي نداشت و مخفي بودن اين ازدواج براي او ابزاري براي كلاشي شده بود.
نيز اگر مرد و زني بچه دار شدند. مرد نمي تواند فرزندش را رها كند و زن را به حال خود واگذارد.
به زنان راهنمايي مي كنم كه برخي شروط ضمن عقد را براي خود بگذارند.
موارد زيادي داريم كه علت اصلي ازدواج به خاطر نياز اقتصادي زن بوده ولي مرد از او بهره جنسي برده و با امروز و فردا كردن او را دنبال خودش دوانده است و در آخر زن محروم مانده است.
پيوسته گوش زد مي كنم كه متوجه موقت بودن اين ازدواج باشند و خود را از نظر هيجاني و عاطفي مديريت كنند تا به هم وابسته نشوند و بعد از ان گرفتار مشكلاتي نشوند.
………………
خدا رو شكر رعايت انصاف در نوشته هاي قبلي ام كه با جستجوي در گوگل قابل دسترسي است مانند ( و نوشته هاي قبلي ام مانند «و خدا محاكمه مي‌شود!»، «من و حرم‌زادگي؟!»، «شيب شهوت ـ چسب احساس»، «مصاحبه با يك عاقد» و… سبب شده خانم ها از بنده رنجيده نشوند؛ خانم هاي زيادي در نگاه تفريطي خود و آقايان زيادي در نگرش افراطي شان در باره اين حكم تجديد نظر كنند. باز با اين حال به خاطر سوء استفاده هايي كه از اين ازدواج شده است و تبليغات مسموم افرادي كه نسبت به زنا و همجنس بازي رو به رشد ككشان نمي گزدشان ولي نسبت به اين حكم خداي غيرتي هستند و…باز هم برخي از خانم ها از من ناراحت شوند ولي
خواهر محترم! برادر عزيز!
شما را دعوت مي كنيم يك بار ديگر بدون تعصب متن بالا را يك بار ديگر دقيق مطالعه كنيد و تأمل.
اللهم وفّقنا لما تحبُّ و تَرضي[1]

پی نوشت :
1. سايت انجمن گفت‌وگوي ديني، بخش مشاوره

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.