خانه » معصوم شناسی(اهل بیت عليه السلام) » مکان و تاريخ ولادت حضرت زهرا (ع)

مکان و تاريخ ولادت حضرت زهرا (ع)

مکان و تاريخ ولادت حضرت زهرا (ع)
در تاريخ تولد فاطمه (ع) در بين علماي اسلام اختلاف است. لكين در بين علماي اماميه مشهور است كه آن حضرت در روز جمعه بيستم ماه جمادي الثاني سال پنجم بعثت تولد يافته است. (1)
مكان تولد حضرت زهرا (ع) در شهر مكه و در خانه خديجه اتفاق افتاد. اين خانه در محله اي است كه در گذشته به آن «زقاق العطارين» يعني كوچه عطارها مي گفتند. رسول خدا ((ص)) تا هنگام هجرت، در آن خانه ساكن بود. خانه مباركي كه بارها در آن فرشته وحي بر پيامبر ((ص)) نازل گرديد. اين خانه بعدها به صورت مسجد درآمد. (2)
و از آنجا كه محل نزول وحي و بخشي از قرآن، زيستگاه پيامبر ((ص)) و مكان تولد حضرت زهرا (ع) بود، در نظر عموم مسلمين ارزش معنوي و قداستي خاص داشت. و از اين رو بارها در طول تاريخ هم زمان با تعمير و توسعه مسجد الحرام، نسبت به مرمت بناي آن اقدام كردند. (3)
1- علماي اماميه و علماي عامه در سال ولادت حضرت فاطمه اختلاف دارند. اكثر علماي عامه تولد او را قبل از بعثت مي دانند. عبدالرحمن بن جوزي در كتاب تذكره ي الخواص ص 306 مي نويسد: تاريخ نگاران نوشته اند كه فاطمه ي زهرا در سالي متولد شد كه قريش به ساختن مسجدالحرام مشغول بودند. يعني پنج سال قبل از بعثت.
2- كامل ابن اثير ج 2 ص 40.
3- شفاءالغرام ج 1 ص 272- مراة الحرمين ج 1 ص 189/ 192.

پيرامون خلقت حضرت زهرا(ع) – http://www.aviny.com

23   شهــيد محــمد ابراهيم همت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.