خانه » معصوم شناسی(اهل بیت عليه السلام) » مباهات حضرت علي به همسري فاطمه (ع)

مباهات حضرت علي به همسري فاطمه (ع)

مباهات حضرت علي به همسري فاطمه (ع)
شخصيت بزرگي چون علي (ع) به همسري فاطمه (ع) افتخار مي‌کند و همسري با او را براي خود فضيلت و ملاک برتري بر ديگران و شايستگي پذيرش مسئوليت‌هاي سنگيني چون رهبري جهان اسلام مي‌داند. برخي از موارد که حضرت براي اثبات حقانيت خود به داشتن همسري فاطمه (ع) استناد فرموده‌اند عبارت است از:

* در پاسخ نامه‌اي به معاويه از جمله فضيلت‌ها و امتيازهايي که حضرت به آن اشاره مي‌فرمايند اين است که «بهترين زنان جهان از ماست و حمالة الحطب و هيزم کش دوزخيان از شماست.»

* در جريان شوراي شش نفره که خليفه دوم براي جانشيني وي را تعيين کرده بود حضرت خطاب به ساير اعضا فرمود: «آيا در بين شما به جز من کسي هست که همسرش بانوي زنان جهان باشد؟» همگي پاسخ دادند: نه.

* حضرت علي (ع) در ضمن پاسخ به نامه ديگر معاويه مي‌نويسد: «دختر پيامبر (ص) همسر من است که گوشت او با خون و گوشت من در هم آميخته است. نوادگان حضرت احمد(ص)، فرزندان من از فاطمه (ع) هستند، کداميک از شما سهم و بهره‌اي چون من دارا هستيد.»

* در جريان سقيفه حضرت ضمن برشمردن فضايل و کمالات خويش و اين‌ که بايد بعد از پيامبر، او رهبري و هدايت جامعه اسلامي را عهده‌دار شود به ابوبکر فرمود: «تو را به خدا سوگند مي‌دهم! آيا آن کس که رسول خدا او را براي همسري دخترش برگزيد و فرمود خداوند او را به همسري تو [علي] در آورد من هستم يا تو؟ ابوبکر پاسخ داد: تو هستي.
http://www.hawzah.netپاسدار اسلام، شماره 284، فاطمه(ع) به روايت معصوم(ع)، حجة الاسلام عسکري اسلامپور.

23   شهــيد محــمد ابراهيم همت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.