خانه » معصوم شناسی(اهل بیت عليه السلام) » راز بيماري امام سجاد (ع) درکربلا 1

راز بيماري امام سجاد (ع) درکربلا 1

راز بيماري امام سجاد (ع) درکربلا 1
امام سجاد(ع) تنها در كربلا مدت كوتاهي بيمار بوده است و پس از آن بهبود يافته و در حدود 35 سال همچون ساير ائمه از سلامت جسماني برخوردار بوده است.
بي شك بيماري موقت آن حضرت در آن حادثه عنايت و لطف خداوندي بوده است تا بدين وسيله از وظيفه جهاد معذور گردد و وجود مقدسش از خطر كشتار مزدوران يزيد محفوظ بماند و از اين رهگذر رشته امامت تداوم يابد. اگر حضرت بيمار نبود مي بايست در جهاد با يزيديان شركت كند و در اين صورت همچون ساير فرزندان و ياران پدرش به شهادت مي رسيد و نور هدايت خاموش مي شد.
سبط ابن الجوزي مي نويسد: علي بن الحسين(ع) چون بيمار بود كشته نشد.[1] محمد بن سعد مي نويسد: آن روز (روز عاشورا) كه علي بن الحسين همراه پدرش بود، بيست و سه يا بيست و چهار سال داشت و هر كس بگويد كه او در آن زمان كوچك بوده و موي بر نياورده بوده، بي اساس است بلكه او آن روز بيمار بود و به همين جهت در جنگ شركت نكرد.[2] ذهبي مي گويد: چون مريض بوده شهيد نشده است.[3] شيخ كليني از امام باقر(ع) روايت مي كند كه امام حسين(ع) در حادثه عاشورا در لحظات آخر برخي امانت ها را به دخترش فاطمه سپرد كه به علي بن الحسين(ع) انتقال بدهد. زيرا امام سجاد(ع) سخت بيمار بودند.[4] ابن عنبه مي گويد: حضرت در نبرد شركت نكرد زيرا بيمار بود.[5] 1-تذكرة الخواص، ص324.
2- طبقات ابن سعد، ج5، ص105.
3- شذرات الذهب، ج1،ص 105.
4- كافي، باب علي بن الحسين0ع)، حديث اول؛ اعلام الوري، ص152.
5- عمدة الطالب، ص173.
ادامه دارد

http://noorportal.net/951/1198/1590/2765/57442.aspx

23   شهــيد محــمد ابراهيم همت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.