خانه » كتاب : چهل داستان » سرگذشت فدك فاطمه
23

سرگذشت فدك فاطمه

سرگذشت فدك فاطمه  

سرزمين آباد و محصول خيزى كه در نزديكى خيبر قرار داشت ، فاصله آن با مدينه حدود 140 كيلومتر بود و پس از دژهاى خيبر، نقطه اتكاء يهوديان حجاز بشمار مى رفت را قريه فدك مى ناميدند. پيامبر (ص ) پس ‍ از آن كه نيروهاى يهوديان در خيبر و وادى القرى و تيما در هم شكست و خلائى را كه در شمال مدينه احساس مى شد، با نيروى نظامى اسلامى پر نمود. براى پايان دادن به قدرتهاى يهود در اين سرزمين ، كه براى اسلام و مسلمانان كانون خطر و تحريك بر ضد اسلام به شمار مى رفتند، سفيرى به نام محيط، پيش سران فدك فرستاد، يوشع بن نون كه رياست دهكده را به عهده داشت ، صلح و تسليم را بر نبرد ترجيح داد و ساكنان آنجا متعهد شدند كه نيمى از محصول را هر سال در اختيار پيامبر اسلام بگذارند و از اين به بعد زير لواى اسلام زندگى كنند، بر ضد مسلمانان دست به توطئه نزنند و حكومت اسلام در برابر اين مبلغ ، امنيت منطقه آنها را تاءمين نمايد. سرزمينهايى كه در اسلام به وسيله نبرد و جنگ و قدرت نظامى گرفته مى شود، متعلق به عموم مسلمانان است . اداره آن به دست فرمانرواى اسلام مى باشد. ولى سرزمينى كه بدون هجوم نظامى و اعزام نيرو به دست مسلمانان مى افتد، مربوط به شخص پيامبر و امام پس از وى مى باشد و در اختيار اين نوع سرزمينها با اوست . مى تواند ببخشد، مى تواند اجازه دهد و يكى از آن موارد اين است كه از اين املاك و اموال نيازمنديهاى مشروع نزديكان خود را به وجود آبرومندى برطرف سازد. روى اين اساس پيامبر اسلام (ص ) فدك را به دختر گرامى خود حضرت زهرا(س ) بخشيد. چنان كه شواهد بعدى گواهى مى دهد، منظور پيامبر از بخشيدن اين ملك دو چيز بود:
1 – زمامدارى مسلمانان پس از فوت پيامبر اسلام طبق تصريح مكرر پيامبر، با اميرمؤ منان بود و چنين مقام و منصبى به هزينه سنگينى نياز داشت ، على (ع ) براى حفظ اين مقام و منصب ، مى توانست از درآمد فدك حداكثر استفاده را بنمايد، گويا دستگاه خلافت از اين پيش بينى مطلع شده بود كه در همان روزهاى نخست فدك را از دست خاندان پيامبر (ص ) بيرون آورد.
2 – دوران پيامبر كه فرد كامل آن يگانه دختر وى حضرت فاطمه (س ) و نور ديدگانش حضرت حسن (ع ) و حضرت حسين (ع ) بود، بايد پس از فوت پيامبر (ص ) به صورت آبرومندى زندگى كنند به همين منظور پيامبر (ص ) فدك را به دختر خود بخشيد.
محدثان و مفسران شيعه و گروهى از دانشمندان سنى مى نويسند:
يعنى پيامبر و خويشاوندى خاصى كه با حضرت رسول داريد، خدا به پيامبر خود دستور داده كه حق شما را بپردازد. خلاصه گفتار آنكه در اين كه اين آيه در حق حضرت زهرا (س ) و فرزندان وى نازل گرديده ميان علماء اسلام اتفاق نظر است در اين كه هنگام نزول اين آيه ، پيامبر فدك را به دختر گرامى خود بخشيد، ميان جامعه دانشمندان شيعه اتفاق نظر وجود دارد و برخى از دانشمندان سنى نيز با آن موافق مى باشند. پس از درگذشت پيامبر اكرم (ص )، روى اغراض سياسى و از روى ظلم و بى عدالتى برخى از خلفاء، دختر گرامى پيامبر حضرت فاطمه (س ) از ملك مطلق خود محروم گرديد. عمال و كارگران او را از سرزمين فدك اخراج نمودند.
ولى آن حضرت در صدد برآمد كه از طرق مختلف و شيوه هاى گوناگون از حق شرعى و قانونى خود دفاع كند و در برابر ظالم با تمام قدرت و جديت ايستادگى و مقاومت نمايد.

 

     

11 دیدگاه

 1. الهم صل علی محمد وال محمدوعجل فرجهم

  کشته اشکها
  امام حسين (ع)
  أنَا قَتيلُ العَبَرَةِ لايَذكُرُني مُؤمِنٌ إلاّ استَعبَرَ؛
  من كشته اشكم؛ هر مؤمنى مرا ياد كند، اشكش روان شود
  منبع
  بحار الأنوار: ج 44، ص 284

  ——————————-

  زبان حال امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف
  من هرروز یک بار می گویم:
  هل من ناصر ینصرنی.

 2. زبان حال امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف
  من هرروز یک بار می گویم:
  هل من ناصر ینصرنی.

 3. زبان حال امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف
  من هرروز یک بار می گویم:
  هل من ناصر ینصرنی.

 4. زبان حال امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف
  من هرروز یک بار می گویم:
  هل من ناصر ینصرنی.

 5. زبان حال امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف
  من هرروز یک بار می گویم:
  هل من ناصر ینصرنی.

 6. زبان حال امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف
  من هرروز یک بار می گویم:
  هل من ناصر ینصرنی.

 7. زبان حال امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف
  من هرروز یک بار می گویم:
  هل من ناصر ینصرنی.

 8. زبان حال امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف
  من هرروز یک بار می گویم:
  هل من ناصر ینصرنی.

 9. زبان حال امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف
  من هرروز یک بار می گویم:
  هل من ناصر ینصرنی.

 10. زبان حال امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف
  من هرروز یک بار می گویم:
  هل من ناصر ینصرنی.

 11. با سلام.ممنون از این که افتخار دادید و بنده رو لینک کردید….شما هم لینک شدید.در پناه حق موفق و موید باشید…یاعلی مدد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.