نتيجه بد خلقى سعد معاذ

ابن سنان از حضرت صادق عليه السلام نقل كرده كه آن جناب فرمود: براى حضرت رسول صلى الله عليه و آله خبر آوردند كه سعد بن معاذ فوت شده پيغمبر صلى الله عليه و آله با اصحاب آمده دستور دادند او را غسل دهند.

خودشان كنار درب ايستادند پس از آنكه مراسم غسل و كفن تمام شد او را در سرير گذاشته براى دفن كردن حركت دادند، در تشييع جنازه او پيغمبر صلى الله عليه و آله با پاى برهنه بدون رداء حركت مى كرد گاهى طرف چپ و گاهى طرف راست سرير را مى گرفت ، تا نزديك قبرستان و قبر سعد رسيدند حضرت رسول صلى الله عليه و آله داخل قبر شد او را در لحد گذاشت با دست مبارك خود لحدش را ساخت و خشت بر آن گذاشت .
مى فرمود: خاك و گل به من بدهيد با گل مابين خشت ها را پر مى كرد همينكه لحد را تمام نمود و خاك بر او ريخت تا قبر پر شد فرمود: مى دانم بزودى اين خشت و گل كهنه خواهد شد لكن خداوند دوست دارد هر كارى كه بنده اش انجام مى دهد محكم باشد در اين هنگام مادر سعد كنار قبر آمد. گفت : (يا سعد هيئا لك الجنة ) سعد بهشت بر تو گوارا باد پيغمبر اكرم صلى الله عليه و آله فرمود: مادر سعد با چنين جزم و يقين از طرف خداوند خبر مده سعد از فشار قبر رنج ديد و آزرده شد. بدنش را فشارى از قبر گرفت .
حضرت رسول برگشت مردم نيز مراجعت كردند در بازگشت عرض كردند يا رسول الله عملى با سعد كردى كه نسبت بديگرى سابقه نداشت با پاى برهنه بدون رداء جنازه اش را تشييع فرمودى گاهى طرف راست و گاهى طرف چپ جنازه را مى گرفتى . پيغمبر صلى الله عليه و آله فرمود: ملائكه هم عارى از رداء و كفش بودند به آنها اقتدا كردم چون دستم در دست جبرئيل بود هر طرف را كه او مى گرفت من هم مى گرفتم عرض كردند يا رسول الله صلى الله عليه و آله بر جنازه اش نماز خواندى و او را بدست مبارك در لحد گذاشتى قبرش را با دست خود درست كردى باز مى فرمائى سعد را فشار قبر فراگرفت . فرمود: آرى سعد مقدارى بدخلقى در ميان خانواده اش داشت اين فشار از آن سوء خلق بود(56).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.