فصل 6. انواع جن

فصل 6. انواع جن
واژه جن از اجتنان به معناى اختفاء و پوشيده بودن گرفته شده ، زيرا از ديده ها پنهان است ، و از همين رو فرشتگان نيز در اين آيه جن ناميده شده اند: و جعلوا بينه و بين الجنة نسبا (681) ((و ميان او (خدا) و جنيان (فرشتگان پوشيده از نظر) نسبت خويشى برقرار ساختند (و آنان را دختران خدا ناميدند))). و در آيه كان من الجن (682) ((و ابليس از جنيان بود)) شياطين را جن خوانده است .


اجنه اجسام لطيف و نفوذكننده و زنده اى هستند كه داراى نفوس قوى و غالب بر اجساد خودند، و قادر بر كشش و جمع شدن اند و مى توانند خود را به اشكال مختلفى در آورند و در برخى از قالبها به راحتى مى توانند در منافذ نفوذ كنند و كارهاى بسيار سخت و سنگين انجام دهند.
خداوند در داستان سليمان – على نبينا و عليه السلام – مى فرمايد: ((و برخى از جنيان در برابر او به اذن پروردگارش كار مى كردند… براى او هر چه مى خواست از محرابها (يا قصرها) و تنديسها و كاسه هايى به اندازه حوضها و ديگهاى بزرگ ثابت (بر زمين ) مى ساختند.)) (683)
و نيز داراى علوم و ادراكاتى از قبيل علوم و ادراكات وهمى ما و عقليات ابتدايى هستند، خداوند مى فرمايد: ((و آن گاه كه چند تن از جنيان را به سوى تو گسيل داشتيم كه به قرآن گوش فرامى دادند و چون نزد آن حاضر شدند (به يكديگر) گفتند: خاموش باشيد، و چون (قرائت آن ) پايان يافت براى انذار قوم خود به سوى آنان بازگشتند.)) (684)
در ميان آنان مؤ من صالح و كافر سركش وجود دارد. خداوند از زبان آنان مى فرمايد: ((برخى از ما مسلمانند و برخى ستمكار))(685)، ((و ما قرآنى شگفت شنيديم ، كه به راه راست و درست راه مى نمود پس به آنان ايمان آورديم و هرگز به پروردگار خود شرك نمى آوريم … و البته نابخردان ما بر خدا سخنان ناروا مى بستند.)) (686)
مولايمان امام صادق عليه السلام فرمود: ((جن سه گونه است : گروهى با فرشتگان اند، گروهى در هوا پرواز مى كنند و گروهى به صورت سگان و مارها هستند)). اين روايت را در ((كافى )) نقل كرده است .(687)
و از پيامبر صلى الله عليه و آله روايت است كه : ((خداوند جنيان را سه گونه آفريد: گروهى مارها و عقربها و حشرات زمينى اند، گروهى مانند باد در هوا پراكنده اند، و گروهى (عاقل و دانا هستند كه ) بر آنها حساب و كيفر است .
و انسانها را نيز سه گونه آفريد: گروهى مانند چهارپايانند، خداوند در حق آنان فرموده : ((دل دارند ولى با آنان فهم نمى كنند و چشم دارند ولى با آن نمى بينند…)) (688) گروهى بدنشان بدن آدميان است و روحشان روح شياطين . و گروهى مانند فرشتگان در سايه خدا هستند روزى كه سايه اى جز سايه او نيست .)) (689)

23   شهــيد محــمد ابراهيم همت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.